Černé divadlo je druh divadelní produkce, který využívá princip černého kabinetu: na zatemněném jevišti nejsou černě odění herci proti černému pozadí vidět. Zato rekvizity, předměty a objekty, osvětlené zdroji ultrafialové záření nebo pohyblivými bodovými reflektory a vedené herci, proti pozadí září. Tím se stávají schopné pohybu a tedy i vlastního osobitého života.
Muzeum černého divadla na zámku v Cholticích nedaleko Pardubic zavede do pohádek v zářivých barvách i za místním vodníkem. Expozice je určena nejen pro děti, ale i pro rodiče. Najdeme zde nejrůznější ukázky pohádkových postav i rekvizit z mnoha známých i méně známých pohádek. Je tu Sněhurka a 7 trpaslíků, princ s princeznou, a nebo třeba Golem.
Aktuální otevírací dobu, ceny vstupného a seznam akcí naleznete na webových stránkách www.zamek-choltice.cz.
Trocha historie černého divadla:
Prapočátky černého divadla spadají do období starověké Číny, kdy princip podobných praktik využívali k mizení tamní bojovníci a občas byl využit při kouzelnických představeních pro zábavu tamních císařů. Odtud se přenesl v 18. století do Japonska a byl využíván v japonském loutkovém divadle bunraku. Počátky moderní formy vznikaly kolem roku 1950 zásluhou francouzského avantgardního loutkáře George Lafailla. V roce 1955 jeho představení zhlédli loutkáři ze skupiny Salamandr a Divadla Spejbla a Hurvínka a přivezli tento druh divadla do Československa.